BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3171572
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
„Camino de Santiago - Drogi św. Jakuba”
W dniu 4 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie klas gimnazjalnych z podróżniczką Panią Danutą Adamską, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudnej. Pani Adamska podczas spotkania wygłosiła prelekcję na temat Drogi św. Jakuba, nazywanej też często po hiszpańsku „ Camino de Santiago”, czyli szlaku pielgrzymkowego wiodącego do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela w której został pochowany św. Jakub Większy Apostoł.
Pani Danuta we wrześniu 2016 r. osobiście odbyła pielgrzymkę rowerową tym szlakiem, prowadziła ona przez dwa kraje (Portugalię i Hiszpanię), a rozpoczynała się z Lizbony.
Prelekcja Pani Adamskiej połączona była z pokazem zdjęć, a zakończył ją pokaz filmu pt. „Droga życia”. Film przedstawia losy ludzi pielgrzymujących współcześnie szlakiem św. Jakuba. To niezwykła relacja z niezwykłej wyprawy, z podróży w głąb siebie, drogą wędrowców, którzy muszą pokonać setki, a niekiedy tysiące kilometrów, by ostatecznie dotrzeć do katedry Santiago de Compostela. Pani Danuta zaprezentowała uczniom ideę pielgrzymowania tymi drogami od średniowiecza po czasy współczesne. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy i oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów. Początki kultu religijnego w Santiago sięgają IX w. Ślady pielgrzymek z tego okresu znajdujemy na monetach Karola Wielkiego. W XII w Santiago stało się na równi z Rzymem i Jerozolimą jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Przez wieki przemierzali ją przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci m.in.: Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy Loyola, a także papież Jan XXIII. Do Composteli wyruszali również rycerze z Polski. W 1404 r. odbył pielgrzymkę rycerz Andrzej Ciołek z Kabat. Znanymi z odbycia pielgrzymki byli też Jerzy i Stanisław Radziwiłłowie oraz Jakub Sobieski, ojciec króla Jana III Sobieskiego.
O ogromnej roli pielgrzymek po Camino świadczą słowa Johanna Wolfganga von Goethe, który pisał, iż „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę". Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak ten został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w 1987 r. oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r.. Od 2015 roku UNESCO podjęło decyzję o rozszerzeniu szlaków jakubowych w Hiszpanii i wpisało cztery szlaki północne, nadało im nazwę Camino Frances i Szlaki Północnej Hiszpanii. Długość tych Dróg św. Jakuba sięgnęła ponad 2200 km2. Współcześnie są wytyczone i planowane Drogi św. Jakuba również w Polsce, jedną z wielu jest Dolnośląska Droga św. Jakuba, otwarta w 2005 r. o długości 164 km z miejscowościami (Głogów, Jakubów z tamtejszym sanktuarium św. Jakuba, Chocianów, Bolesławiec, Zgorzelec, Görlitz).