BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3171568
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
JESIENNE BARWY WROCŁAWIA - WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI
Dnia 23 października w naszej szkole odbyła się wycieczka do Wrocławia, której organizatorem była pani Alicja Straszewska. Tematem przewodnim wycieczki była magia barw w ogrodach i parkach.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w ogrodzie zoologicznym, na początku udaliśmy się do Afrykarium – unikatowego na skalę światową kompleksu przedstawiającego różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów i Dżunglę dorzecza Kongo. Duże wrażenie zrobił na dzieciach podwodny tunel, w którym można było podziwiać rekiny, żółwie, płaszczki i nieduże ryby. Następnie podziwialiśmy niezwykły ogród zoologiczny w swej jesiennej barwnej odsłonie, wybiegi dla mieszkających tam „podopiecznych”, którzy mają zapewnione warunki hodowli zbliżone do naturalnych oraz pawilon Madagaskar.
Opuszczając ogród zoologiczny udaliśmy się na niezwykłą przygodę do Hydropolis - centrum wiedzy poświęconego wodzie. Hydropolis to ultranowoczesne centrum wiedzy pełne nowinek technicznych i ciekawych ekspozycji. Ta nowa atrakcja Wrocławia mieści się w dawnym zbiorniku wody czystej wybudowanym w 1893 roku. Zwiedzanie Hydropolis rozpoczęliśmy w sali „Planeta wody”, gdzie poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie. W kolejnych pomieszczeniach podziwialiśmy „stwory” zamieszkujące morza i oceany, od kilkumetrowych rekinów po drobnoustroje. Uczniowie mogli również posiedzieć w kapsule batyskafu Trieste, którym w 1960 roku dwóch śmiałków zanurkowało na dno Rowu Mariańskiego. Zwiedzając muzeum, niemal ciągle słyszeliśmy odgłosy wody, płynące strumienie, burzę, deszcz, szum fal na rajskiej plaży.
Hydropolis to wyjątkowe miejsce, w którym możemy znaleźć setki informacji, wątków i tematów. Każda sala została obudowana multimedialnymi tablicami z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata. Przyznajemy, iż zgodnie z założeniami twórców Hydropolis te nowoczesne formy multimedialne szczególnie nas zainteresowały. Pasjonaci biologii człowieka dowiedzieli się także, ile wody dziennie potrzebne jest np. dorosłemu mężczyźnie, a ile niemowlęciu. Osobny dział dotyczył urządzeń hydrotechnicznych i systemów zarządzania wodą współcześnie.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po mieniącym się barwami jesieni parku szczytnickim, który nazywany jest perłą wrocławskich parków. Ścieżka dydaktyczna parku szczytnickiego jest oparta na tematyce przyrodniczej i historycznej. Krocząc parkowymi ścieżkami mieliśmy okazję podziwiać niezwykle bogatą florę parku. Ilość gatunków rodzimych jest kilkakrotnie wyższa niż w jakimkolwiek parku innego, polskiego miasta. Do tego dochodzą jeszcze gatunki egzotyczne, wprowadzane do parku już przez jego dawnych właścicieli. Podczas naszego spaceru podziwialiśmy też żyjące w parku wiewiórki. Spacerując doszliśmy do Hali Ludowej, która jest najbardziej znanym budynkiem Parku Szczytnickiego. Znajduje się na jego skraju, w pobliżu Ogrodu Zoologicznego i Ogrodu Japońskiego. Powstała w latach 1911-1913 na terenie dawnego toru wyścigów konnych z okazji Wystawy Stulecia upamiętniającej rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem w 1813 roku. Przed Halą stoi wysoka, stalowa Iglica upamiętniająca Wystawę Ziem Odzyskanych z 1948 roku. Przechadzając się pod porośniętymi winoroślą kolumnami wrocławskiej Pergoli mogliśmy podziwiać największą w Polsce Fontannę Multimedialną. Nasz spacer zakończyliśmy wizytą w ogrodzie japońskim.
Ogród japoński to miejsce wyjątkowe, które powstało z podziwu dla japońskiej sztuki ogrodowej, a w jego tworzeniu brali udział specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Historia tego miejsca liczy już ponad 100 lat. Ogród przechodził liczne przemiany, jednak prawdziwie japońskiego charakteru nabrał dopiero po ostatnich renowacjach, pod koniec XX wieku. Dziś jest on kawałkiem żywej, orientalnej kultury w środku Europy, który pozwala docenić piękno oryginalnych, pochodzących z Japonii roślin. Ogród Japoński ma charakter ogrodu spacerowego o oryginalnym układzie kamieni i płyt na ścieżkach. Do ogrodu prowadzi ozdobna brama główna i szeroka aleja kierująca zwiedzających do centralnej części i jednocześnie największej atrakcji ogrodu – pięknego, zwieńczonego ozdobnym dachem mostu spinającego dwa brzegi stawu. Z obu stron mogliśmy podziwiać bogatą kolekcję roślin egzotycznych: różaneczników, berberysu, modrzewnicy japońskiej i innych drzew i krzewów. Po drewnianym pomoście przeszliśmy nad staw, gdzie na wysepce rosną dwie wierzby białe formy zwisłej, zachowujące zielone liście do późnej jesieni. Ogród Japoński we Wrocławiu jesienią wygląda wprost nieziemsko drzewa i krzewy malowane barwami jesieni odbijające się w lustrach wody to niesamowity widok. A wybranie się tam o tej porze roku polecamy zdecydowanie każdemu.
Mimo nie do końca sprzyjającej tym dniu aury, udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty naszej wycieczki, a nawet z nawiązką, którą był spacer ścieżką edukacyjną parku szczytnickiego. Naszym przewodnikiem po ścieżce przyrodniczej była nasza pani wice dyrektor Alina Zawadka, której serdecznie dziękujemy.
Kolejnym etapem po tak wyczerpując w dniu była chwila na posiłek i odpoczynek przed drogą powrotną w Mc Donaldzie. Po posiłku ruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka była najlepszym przykładem łączenia zabawy z nauką. Ok. godz. 20:00 zakończyliśmy naszą wspólną wyprawę, którą śmiało możemy uznać za udaną.
Alicja Straszewska
.