BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3171591
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
Miasteczko ruchu drogowego
Wiosna za oknami sprawiła, że na naszych ulicach znów pojawiło się wielu amatorów jednośladów. Sporą grupę wśród tych uczestników ruchu drogowego stanowią ludzie nie obeznani
z przepisami. Osoby takie stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu. Są jednocześnie- obok pieszych, najsłabszym ogniwem w łańcuchu użytkowników dróg. Jedyną obroną przed obrażeniami, jakich mogą doznać w przypadku kolizji jest odpowiednia znajomość przepisów ruchu drogowego.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że rowerzysta powinien poruszać się po drodze w odpowiednio dopasowanym kasku ochronnym- a i sam rower winien spełniać odpowiednie wymagania. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia większość zmian wprowadziło już od 8 października 2012 r., ale są też takie, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. W myśl nowego rozporządzenia, rower musi być wyposażony w:
- co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
- co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
W trosce o bezpieczeństwo osób kierujących rowerami , w Szkole Podstawowej w Rudnej jak co roku odbywają się zajęcia w ramach zajęć technicznych z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego a także zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej. Zajęcia te poprzedzają egzaminy na kartę rowerową, które odbędą się w szkole jeszcze przed wakacjami. Tradycyjnie też, w maju odbywają się zajęcia praktyczne w przyszkolnym miasteczku ruchu drogowego. Uczniowie mają tu możliwość bezpiecznego zaznajamiania się z arkanami jazdy na rowerze , są też instruowani jak należy zachowywać się podczas różnych sytuacji drogowych. Łatwiej tu o weryfikację teoretycznych podstaw wyuczonych podczas zajęć w szkole. Łatwiej też o wyłuskanie błędów, za które uczniowie „płacą mandaty”: każde wykroczenie drogowe „kosztuje” 20 przysiadów.
Zajęcia odbywają się cyklicznie od chwili, gdy pozwoliły na to warunki atmosferyczne- dla wszystkich uczniów klas IV i V szkoły podstawowej. Uzyskana w ten sposób praktyka pozwoli na bezpieczniejsze poruszanie się rowerzystów po drogach publicznych.
- P. Cyniewski