BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3171237
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
WYCIECZKA DO TWIERDZY KŁODZKIEJ I JASKINI NIEDŹWIEDZIEJ
To, co natura potrafi stworzyć bez udziału człowieka, zapiera dech w piersiach… Taka refleksja towarzyszyła wszystkim uczestnikom wycieczki w drodze powrotnej. I mimo nie najlepszej pogody, to był naprawdę ciekawy i pełny wrażeń dzień!
Pod koniec października, uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej w Rudnej im. Jana Pawła II w Rudnej pojechali na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Wycieczka dofinansowana była przez sponsora działań ekologicznych w szkole – Urząd Gminy w Rudnej.
Z parkingu przy szkole wyjechaliśmy ze sporym opóźnieniem spowodowanym szczegółową kontrolą autokaru. Nasze opóźnienie dodatkowo zwiększyło się za sprawą kolejnej kontroli autokaru przez Inspekcję Transportu Drogowego. Do Kłodzka dotarliśmy ok. godziny 11:00. Po spotkaniu z przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej. Zaczęliśmy od części górnej, pani przewodnik podczas lekcji muzealnej z pasją przedstawiała nam historię Twierdzy. Zwiedzaliśmy całą Twierdzę. Dodatkową atrakcją był udostępniony w 2012r Wielki Kleszcz, w którym zostały wyremontowane i zaadaptowane pomieszczenia - sypialnia, kantyna, kasyno, lazaret, kazamata dowódcy, kazamata strzelecka - które pełnią dziś funkcje edukacyjno-muzealne, prezentując odwiedzającym różne aspekty codziennego życia pruskich żołnierzy, stacjonujących przed laty na twierdzy, i dostarczając wiedzy o dziedzictwie przeszłości. Wykorzystanie nowoczesnej technologii (multimedia) w ramach ekspozycji pozwoliło dzieciom na dodatkowe utrwalenie przekazywanych treści. Na miłośników widoków czekała, piękna panorama na Kłodzko i najbliże szczyty górskie. Po krótkiej przerwie na zakup pamiątek udaliśmy się do najdłuższej jaskini Sudetów, położonej w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Co ciekawe, ta największa w polskich Sudetach jaskinia została odkryta w 1966 r. zupełnie przypadkowo podczas prac w kamieniołomie. Znaleziono w niej mnóstwo szczątków różnych zwierząt, a największe ich ilości pochodziły od niedźwiedzia jaskiniowego, stąd nazwa obiektu. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura (ok. 6 stopni Celsjusza) i wysoka wilgotność (dochodząca do 100%), więc ciepłe kurtki, czapki i rękawiczki bardzo się przydały, gdyż było dość chłodno. Uczniowie podzieleni na cztery grupy zwiedzali jaskinię z przewodnikiem. Mogliśmy podziwiać różnorodne formy naciekowe m.in. w postaci stalaktytów, stalagmitów, makaronów, żeber, nacieków kaskadowych czy wodospadów wapiennych. Ponadto widzieliśmy kolorową salę pałacową, kości lwa i niedźwiedzia jaskiniowego oraz zalanego w skale nietoperza. W holu przed jaskinią można było zobaczyć szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, pełnowymiarowe, futrzane modele zwierząt jaskiniowych – niedźwiedzia, lwa i hieny oraz obejrzeć film o nowo odkrytych partiach Jaskini Niedźwiedziej. Była to fascynująca lekcja przyrody.
Kolejnym etapem po tak wyczerpując w dniu była chwila na posiłek i odpoczynek przed drogą powrotną w Mc Donaldzie. Po posiłku ruszyliśmy w drogę powrotną. Z powodu przesunięć czasowych w harmonogramie wycieczki spowodowanych opóźnieniem w transporcie i niesprzyjającą pogodą nie zrealizowaliśmy wszystkich punktów wycieczki.
Wszyscy uczestnicy ok godz. 21.00 wrócili do Rudnej zadowoleni, pełni pozytywnych emocji, wrażeń i miłych wspomnień. Pożegnaliśmy się, życząc sobie kolejnych, równie udanych wyjazdów i mniej kontroli podczas przejazdów .
A. Straszewska