BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3170993
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
Rudnowska Jesień Kulturalna 2016” Czyli … KOLEJNA ODSŁONA WARSZTATÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Myślimy o naszych Bliskich, którzy odeszli do wieczności. Czcimy ich pamięć, odwiedzając miejsca pochówku, zapalając znicze. Wspominamy historię ich życia, wspólne chwile i dobro, którym nas obdarowali. Zastanawiamy się równie często przy tej okazji, jak to jest, że życie tak szybko przemija…
To prawda, że życie jest kruche i ulotne, ale jest także piękne. To, że jesteśmy tu i teraz na ziemi jest szansą, by czynić ten świat lepszym dla nas samych oraz dla następnych pokoleń. Kto czyta te słowa, może w głębi duszy pyta się, skąd taki górnolotny wstęp? O co chodzi?
Już śpieszę z odpowiedzią.
Po pierwsze czasami, a nawet często, warto myśleć o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Po drugie wszyscy szukamy w życiu szczęścia, choć zdarza się, że nie mamy pojęcia, co tak naprawdę nim jest i jak je znaleźć. I właśnie dlatego zrodził się pomysł, by przeprowadzić,
w ramach projektu Stowarzyszenia Edukacyjnego MOSTEK, finansowanego przez Gminę Rudna oraz za zgodą i przy wsparciu dyrekcji szkoły, warsztaty o wartościach i o ważnych wyborach w życiu każdego człowieka. Chcieliśmy w ten sposób choć trochę zbliżyć się ku właściwym odpowiedziom na ten trudny i wyjątkowy, ale jednocześnie ważny, temat.
W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rudnej dzisiejszy dzień (28.10) był zatem czasem pogłębionej refleksji o ważnych wartościach, które czynią człowieka prawdziwie szczęśliwym.
Na początku dnia razem z prowadzącym warsztaty księdzem dr Janem Pazganem, Proboszczem Parafii Rudnej, rozważaliśmy, co w ogóle oznacza słowo wartość i co jest w życiu człowieka naprawdę ważne. Czy jest to dobro materialne, czy może jest coś ważniejszego, co pozwala nam być szczęśliwymi ludźmi bez względu na zasobność portfela ? Wspólnie, na podstawie życiorysów ludzi, którzy w sposób wyjątkowo dobry zapisali się w historii Polski i świata, doszliśmy do wniosku, że najważniejszy w życiu każdego z nas jest drugi człowiek, a także to, by odkryć samego siebie – swój talent, swoją misję i życiowe powołanie.
Relacje z drugim człowiekiem oraz nasze życiowe wybory mogą dać nam prawdziwe szczęście pod warunkiem, że będziemy je opierać w pierwszej kolejności na wartościach duchowych i religijnych, a nie na wartościach materialnych. Tym, co powinniśmy brać
w swoim życiu za busolę, która kieruje nas we właściwą stronę i czyni nas wyjątkowymi ludźmi są: miłość do człowieka, Boga, Ojczyzny, pomoc i miłosierdzie dla drugiego człowieka, wiara w Boga, prawda, odwaga i honor oraz dobrze pojęta wolność.
Ksiądz, we wspaniały i bardzo obrazowy sposób, opisał nam jak mądrych i wartościowych wyborów dokonali w swoim życiu: Irena Sendlerowa, św. Brat Albert, Inka, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, Samuraj Ukon Takayama i książę Henryk Pobożny.
W kolejnej części warsztatów dzieci i młodzież pochłonęła praca nad przygotowaniem wizerunków omówionych wcześniej Bohaterów na specjalnie do tego celu dostarczonych płytach OSB. Uczestnicy otrzymali pędzle, profesjonalne farby i szkice opracowane przez artystę plastyka i zarazem wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dr Grzegorza Niemyjskiego. Przyjechał na spotkanie z dziećmi i młodzieżą z walizką wypełnioną po brzegi narzędziami do prac plastycznych. Oprócz tego zapakował wielkie pokłady cierpliwości, uśmiechu, wiedzy i talentu, które wprawiły nas wszystkich w zachwyt. Całkowicie poświęcił się wielogodzinnej pracy z dziećmi. Wielokrotnie doceniał zaangażowanie i zdolności twórcze uczestników warsztatów. I tak oto we wspaniałej, życzliwej i twórczej atmosferze powstały istne dzieła sztuki. Pomalowane postacie zostały
na zakończenie poddane obróbce stolarskiej. Pan Daniel Muzeja, rodzic jednego z uczniów naszej szkoły, wyciął postacie wyrzynarką do drewna, zamocował podpory i nasi Bohaterowie od dziś przez kilka najbliższych dni zdobią ważne punkty naszej miejscowości. Stoją przed Urzędem Gminy, przed bankiem, w parku, w ośrodku zdrowia, przed kościołem i przed szkołą. Od tej pory skłaniają do refleksji i zadumy już nie tylko uczestników warsztatów, ale i przechodniów. Oby ich życiowe wybory i wartości, którymi się kierowali spotkały się ze zrozumieniem i należnym im uznaniem, a przykład ich życia natchnął nas do czerpania dobrych wzorców.
Podsumowaniem dnia był spacer ulicami Rudnej uczniów klasy 4a, którzy odwiedzili Bohaterów w ich nowych siedzibach, wysłuchali streszczenia ich historii, a także zrobili pamiątkowe fotografie. Następnie czwartoklasiści udali się na cmentarz komunalny
w Rudnej, by zapalić znicze na opuszczonych grobach, realizując na swój własny sposób przesłanie jednej z Bohaterek: „Zachowałam się jak trzeba!” Mając w sercu i w pamięci wszystko, co dziś razem przeżyliśmy, uznaliśmy ten piątek za bardzo szczęśliwy dzień – Dzień Dobrych Myśli i Dobrych Uczynków.
Wszystkim, którzy przyczynili się swoją życzliwością i wsparciem do realizacji tego przedsięwzięcia oraz do rozpowszechnienia wiedzy o tym wydarzeniu, składam serdeczne podziękowania.
Przy okazji zapraszam uczniów klas 1-3, którzy wypełnili zgłoszenie na warsztaty z języka angielskiego pod nazwą „ Pumpkin Day” („ Dzień dyni”), które odbędą się dnia 2 listopada br. (środa) w Sali nr 7 na 6 i 7 lekcji.
Kamila Mazurek