BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3055807
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
WYCIECZKA DO SREBRNEJ GÓRY I ŚWIDNICY
Dnia 13 czerwca 2022 r. uczniowie klas VII c i V b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej uczestniczyli w wycieczce do Srebrnej Góry i Swidnicy. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Obydwie miejscowości oferują atrakcje o charakterze historyczno-przyrodniczym ze względu na swoje położenie geograficzne oraz bogatą przeszłość.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Twierdzy Srebrna Góra, będącej unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Największy podziw wbudził potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej. W przeszłości obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (ok 80 m) na terenie fortu Ostróg. Po zakończeniu budowy twierdza była dobrze przygotowana do działań bojowych. Swój chrzest bojowy przeszła w roku 1807, kiedy to do Srebrnej Góry nadciągnęła armia francuska dowodzona przez Hieronima Bonaparte, młodszego brata Napoleona Bonaparte.
Czas zwiedzania twierdzy urozmaicał nam przewodnik, który wcielił się w postać żołnierza 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego. Fascynujące opowieści o trudnym życiu żołnierzy w XVIII- wiecznej twierdzy stały się jeszcze bardziej realne dzięki zrekonstruowanym pomieszczeniom, zobaczyliśmy dziedziniec fortu, podziemne kazamaty oraz koronę fortyfikacji z punktami widokowymi, gdzie można był zrobić piękne zdjęcia Gór Sowich. Niestety cały czas mżyło i widocznoćś nie była zbyt dobra, ale i tak panorama górska robiła wrażenie. Następnie uczestniczyliśmy w pokazie strzelania z broni czarnoprochowej oraz odwiedziliśmy izbę pamiątek.
Po wizycie w Twierdzy Srebrna Góra udaliśmy się na zasłużony obiad.
W trakcjie przejazdu do restauracji niedaleko Ząbkowic Slaskich sympatyczny przewodnik, który towarzyszył nam w czasie wycieczki opowiadał o historii zwiedzanych miejsc i osobach związanych z dziejami regionu, m.in. krzywej wieży w Ząbkowicach Sląskich, Mariannie Orańskiej, także o Mary Shelley, popularnej autorce gotyckiej powieści grozy, która zainspirowana wstrząsającymi wydarzeniami w XVII-wiecznych Ząbkowicach Slaskich ( afera grabarzy), stworzyła powieść pt.”Frankenstein” – polecamy miłośnikom gatunku i pasjonatom fascynującej historii Dolnego Sląska. Odwiedźcie także krzywą wieżę w Ząbkowicach – robi wrażenie nawet z okien autokaru.
Następnym etapem naszej podróży była Swidnica – turystyczna perła Dolnego Sląska. Tutaj mieliśmy okazję zwiedzić największą drewnianą barokową świątynię w Europie – Kościół Pokoju im. Trójcy Swiętej, obiekt od 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, wysłuchaliśmy informacji na temat bogatej historii protestanckiej świątyni, podziwialiśmy jej wielkość i przepych oraz znajdujące się tu zabytkowe organy.
Swidnicki Kościół Pokoju był ostatnim punktem naszej wycieczki przed powrotem do Rudnej . Wyjazd był udany i pełen wrażeń. Dolny Śląsk zachwyca przyrodą, historią i licznymi zabytkami. Warto go zwiedzić, choćby w czasie zbliżających się wakacji.