Poznaj
Wycieczka do Wrocławia
17 listopada klasy IIIa, IIIb, IIIc ze Szkoły Podstawowej w Rudnej wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Wycieczka była finansowana z programu „ Poznaj Polskę” oraz przez Urząd Gminy w Rudnej. Zwiedziliśmy Afrykarium, kompleks Starego Miasta oraz szukaliśmy wrocławskich krasnali.
Największe wrażenie zrobiło afrykarium gdzie dzieci mogły zobaczyć okazy egzotycznych zwierząt żyjące w oceanach i morzach. Widzieliśmy więc rekiny i potężne płaszczki płynące nam nad głowami. Powolny na lądzie żółw- w wodzie poruszał się szybko. Hipopotamy spacerowały po dnie. Mnóstwo kolorowych rybek dodawało cudownego uroku. O tej porze roku ogród zoologiczny wydawał się smutny i uśpiony. Udało się jednak zobaczyć na wybiegu słonie, żyrafy, strusie oraz niespokojnego tygrysa i kłócące się pawiany. Na drzewach wesoło i zwinnie poruszała się panda ruda. W potężnych terrariach wygrzewały się jadowite węże, żółwie i różnego rodzaju płazy. Odwiedziliśmy też motylarnię z przepięknymi egzotycznymi motylami. Następnie przejechaliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy bogatą architekturę tego miejsca. W centrum Rynku stoi Stary Ratusz, wyjątkowy w wymiarze europejskim zabytek gotycki. Jego budowa trwała około 250 lat. Kiedyś był on siedzibą władz miejskich i sądu. W pierwszej połowie XIX wieku wybudowano Nowy Ratusz, do którego przeniosły się władze miasta. Dzisiaj swój gabinet ma tutaj prezydent Wrocławia, odbywają się tu także posiedzenia Rady Miejskiej. 60 kolorowych kamienic otacza wrocławski Rynek. Ich fundatorami byli patrycjusze - zamożni mieszczanie. Najbardziej znane to m.in.: Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Gryfami. Niesamowitą frajdę dzieciom sprawiły poszukiwania wrocławskich krasnali usytuowanych na Rynku Starego Miasta. Na wrocławskim Rynku i w jego najbliższej okolicy spotkaliśmy najwięcej figurek krasnoludków. Nic w tym dziwnego – tuż przy Rynku, za kamieniczkami Jaś i Małgosia, znajduje się wejście do podziemnej krainy krasnoludków. Znaleźliśmy krasnala Emancypantkę, Profesorka, Gołębnika, Laskersa, Wózkersa, Głuchersa i wiele innych, których imion trudno spamiętać. Pan przewodnik o każdym krasnalu potrafił opowiedzieć legendę bądź ciekawostkę związaną z tym pięknym miastem, co dodatkowo zaciekawiało uczniów.
Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej, zimna jakie panowało w tym dniu wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci do Rudnej.
Wycieczka do Wałbrzycha
W dn. 20.06.2022r. klasy 8a, 8c i 8d wyruszyły na wycieczkę do Wałbrzycha. Pierwszym punktem była podziemna trasa turystyczna zamku w Książu.
WYCIECZKA DO SREBRNEJ GÓRY I ŚWIDNICY
Dnia 13 czerwca 2022 r. uczniowie klas VII c i V b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej uczestniczyli w wycieczce do Srebrnej Góry i Swidnicy. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Obydwie miejscowości oferują atrakcje o charakterze historyczno-przyrodniczym ze względu na swoje położenie geograficzne oraz bogatą przeszłość.
Wycieczka do Wrocławia
W dniu 15 czerwca uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia, zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji
i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę”.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Przewodnik prowadził nas po urokliwych uliczkach wyspy i pokazywał kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku. Następnie, obok XIII-wiecznej Kolegiaty Świętego Krzyża
i kościół św. Bartłomieja, które znajdują się w jednym obiekcie, ale na dwóch kondygnacjach i pomnika św. Jana Nepomucena- przeszliśmy pod jedną z ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To najbardziej charakterystyczna postać Ostrowa Tumskiego – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę. Zawędrowaliśmy również na słynny, zielony most zakochanych, czyli most Tumski. Przez lata pary zakochanych zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Po remoncie mostu zabroniono przyczepiać kłódki do jego barier. Zakochani zostawiają kłódki na barierach wzdłuż bulwaru Włostowica.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 2
Warning: Illegal string offset 'active' in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 130
Warning: Illegal string offset 'active' in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 136
Warning: Illegal string offset 'active' in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 130
Warning: Illegal string offset 'active' in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 136
« startpoprz.12nast.koniec »