adidas eqt support 9317 turbo red available now adidas adds a new boost sole to the eqt support 9317 adidas eqt support 9317 turbo red releases tomorrow adidas eqt support 9317 blackpink adidas eqt support 9317 adidas eqt support 9317 whiteturbo red adidas eqt support 93 17 adidas eqt support 9317 core black adidas eqt support black pack releasing soon adidas eqt support 9317 turbo red adidas eqt support 9317 1 adidas eqt support 9317 adidas eqt boost 9317 white mountaineering adidas nmd r2 adidas eqt support 9317 turbo red release reminder adidas eqt support 9317 adidas eqt support 9317 turbo red adidas originals eqt support 9317 first look adidas eqt support 9317 core black release info adidas eqt support 9317 gets release date

Statystyka

Odsłon artykułów:
1311565
adidas yeezy 650 boost adidas yeezy boost 650 adidas yeezy 650 boost colorways adidas yeezy 650 350 2 0 boost yeezy boost 650 adidas yeezy boost 650 supreme x nike air uptempo release info adidas yeezy boost 650 v1 sample detailed look adidas yeezy boost 650 v1 sample adidas yeezy boost 650 v1 sample adidas yeezy boost 650 v1 adidas yeezy 650 boost adidas yeezy boost 650 adidas yeezy 650 boost colorways adidas yeezy 650 350 2 0 boost yeezy boost 650 adidas yeezy boost 650 supreme x nike air uptempo release info adidas yeezy boost 650 v1 sample detailed look adidas yeezy boost 650 v1 sample

Dzień ze zwierzakiem

IMG 20190531 102114

     W piątek 31.05.2019r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej odbył się po raz pierwszy dzień edukacji przyrodniczej pod hasłem „ Dzień ze zwierzakiem". Organizatorami tej imprezy była nauczycielka przyrody pani Alicja Straszewska oraz uczniowie uczęszczający na pozalekcyjne zajęcia przyrodniczo – ekologiczne. Pomysł na organizację dnia z pupilem zrodził się podczas lekcji przyrody. Na początku mieliśmy wiele obaw, czy to się uda, czy to bezpieczne i jak logistycznie wszystko ogarniemy. Jednak nieustające zapytania i prośby uczniów pomału przekonywały nauczycieli i dyrekcję. Ideą wydarzenia była promocja pozytywnych postaw wobec zwierząt domowych i wolno żyjących. Nasz dzień rozpoczęliśmy od niezwykłej żywej lekcji przyrody, która przeprowadził dla nas pan Marcin Ziółkowski – hodowca i pasjonat pająków a zarazem brat ucznia naszej szkoły Macieja Ziółkowskiego, który mu asystował. Dzięki tej nietypowej lekcji, usłyszeliśmy mnóstwo informacji dotyczących pająków, a zobaczyliśmy jeszcze więcej. Pan Marcin w swej kolekcji posiada 42 przedstawicieli różnych gatunków pająków, skorpiony, gekona.

  Na zajęcia do szkoły przywiózł ze sobą w specjalnie zabezpieczonych pojemnikach i terrariach 24 pająki, skorpiona Heterometrus Petersii, gekona lamparciego Eublepharis macularius i owady: mrówki Messor barbarus , karaczany madagaskarskie, świerszcze kubańskie, drewnojady, szarańcze, mącznik młynarski. Wśród pająków podziwialiśmy okazy nadrzewne, których nóżki zakończone są specjalnymi przyssawkami i pająki podziemne, których nóżki są zgrubiałe, żeby mogły w ziemi kopać norki oraz naziemne. Na pewno wielkim zainteresowaniem cieszyły się ptasznik Poecilotheria metallica pająk, który w naturalnych warunkach jest zagrożony wyginięciem, unikatowy i bardzo rzadko występujący w hodowli, Brachypelma – rodzaj ptaszników naziemnych występujących w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej czy Chromatopelma cyaneopubescens – gatunek dużego pająka z rodzinyptasznikowatych, endemitWenezueli. Równie ciekawie było, kiedy słuchaliśmy o skorpionach, których nogogłaszczki zamienione są na szczypce, a na końcu ogona znajduje się kolec jadowy czy gekonie lamparcim(tygrysim), który jako jedyny wśród gekonów śpi z zamkniętymi oczami. Na palcach posiada pazurki zamiast czepnych przylg, dlatego też nie potrafi wspinać się po gładkich powierzchniach, ale za to może znakomicie kopać i wspinać się po kamieniach. Ten gatunek gekona jest wyjątkowo ciepłolubny i wielką przyjemność sprawiało mu skrywanie się w rękach opiekuna i dzieci. Dzięki ciekawym opowieściom prowadzącego i niezwykłym okazom dostępnym na wyciągnięcie ręki, zapamiętaliśmy mnóstwo wiadomości i… chyba polubiliśmy pająki. Lekcja była bardzo ciekawa, interesująco przedstawiona, a przede wszystkim odbywała się przy użyciu żywych zwierząt, którym dzieci mogły przyjrzeć się z bliska.

                Dzień zwierzaka stał się okazją do zaprezentowania przez dzieci swoich domowych pupili, a także posłuchania ciekawostek o nich. Mogliśmy się dowiedzieć, jak duża odpowiedzialność ciąży na właścicielach, że każde zwierzę trzeba traktować dobrze i codziennie o nie dbać. Dzieci, które nie mają, na co dzień zwierzaka w domu, mogły zobaczyć różne gatunki zwierząt na żywo, czasem za zgodą właściciela dotknąć je. Mieli też możliwość zadawania właścicielom pytań dotyczących hodowli i pielęgnacji zwierząt. Już od wczesnych godzin porannych na tę okoliczność holl szkolny zamienił się w całkiem duży zwierzyniec. Na stoiskach wystawowych gościliśmy chomiki i świnki morskie, ale również żółwia, króliki, szynszyle, myszoskoczki, szczura miniaturę, rybki, papugę, gołębie, kury oraz patyczaki z naszej szkolnej pracowni przyrodniczej. Spotkanie wszystkich miłośników zwierząt, sprzyjało wymianie doświadczeń związanych z hodowlą zwierząt, refleksji, że opieka nad zwierzętami to ogromna odpowiedzialność.

                Niespodzianką imprezy była obecność lekarza weterynarii pana Krzysztofa Adamskiego, który przyjechał do nas mobilnym centrum weterynaryjnym. Dzieci zwiedzały samochód, w którym lekarz weterynarii może udzielić pomocy zwierzakom oraz uczestniczyły w zajęciach pokazowych, które przeprowadziła pani Agnieszka Ilnicka, która jest wykwalifikowanym groomerem, dotyczących pielęgnacji psów i kotów. Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie, w którym na co dzień oprócz usług takich jak strzyżenie, kąpanie, czesanie itp. służy radą co do pielęgnacji psa i kotów. Salon Pupil posiada własny samochód, jest to tzw. mobilny salon pielęgnacji i strzyżenia psów. Wyposażony jest on w 2 stoły przeznaczone dla psów ras małych i średnich oraz wannę. i to on dojeżdżamy do klienta. Dzieci uczestniczyły w zaaranżowanej pielęgnacji z udziałem pluszowego psiaka. Słuchanie i przyglądanie się temu to naprawdę niemała frajda również i dla nauczycieli. Kulminacyjnym punktem naszego ,,Dnia z zwierzakiem’’ było spotkanie z lekarzem weterynarii, który opowiedział zgromadzonym uczniom o swoim zawodzie i udzielił wielu wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania dzieci i nauczycieli dotyczące zdrowia, profilaktyki, leczenia, odpowiedniej diety i higieny zwierząt domowych.

                W tym dniu dzieci, które zostały w świetlicy szkolnej na zajęciach w plenerze wyraziły swoje ekspresje twórcze dotyczące zwierząt. Na chodnikach przy gimnazjum powstały piękne kolorowe rysunki kredą zwierząt zarówno tych domowych, jaki i żyjących na wolności.

                Ta niezwykła inicjatywa naszych uczniów to święto zwierząt, ich miłośników i przyjaciół. Zwierzęta, tak jak ludzie, zasługują na godne traktowanie. Kochajmy je, otaczajmy ciepłem, dbajmy o nie. Była to wspaniała lekcja odpowiedzialności za zwierzęta, a także przykład ze możemy wspólnie dobrze i mądrze się bawić i że w przyszłym roku szkolnym warto znów zorganizować taki dzień.

 

         Alicja Straszewska

Powiększanie tekstu
Fundacja KGHM
matzoo
zielona flaga.jpg

Online

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.
yeezy boost 350 v2 adidas yeezy boost 550 first look at the adidas yeezy boost 550 kanye west reveals new yeezy boost 350 v2 colorway adidas yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy sply boost 350 v2 Yeezy 350 Boost V2 Black Friday Yeezy Boost 350 V2 Beluga Yeezy Boost 350 V2 Black Green adidas yeezy boost 350 v2 black pink our first look at the adidas yeezy boost 350 v2 blink adidas yeezy boost 350 v2 blackpink adidas yeezy boost 350 v2 blackpink first look yeezy boost 350 v2 upcoming releases adidas yeezy boost 350 v2 adidas yeezy boost 350 v2 black peach adidas yeezy boost 350 v2 beluga adidas yeezy boost 350 v2 beluga adidas Yeezy Boost 350 V2 Glow in the Dark sneak peek adidas yeezy boost 350 v2 blackpink

Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates php hosting Valid XHTML and CSS.


adidas nmd human race orange tangerine pharrell adidas hu nmd human species black black adidas nmd human race pharrell x adidas nmd human species black coming soon pharrell x adidas nmd human race light blue pharrell shows yeezy season 4 light blue adidas nmd human race adidas nmd human race light blue adidas nmd human race light blue pharrell x adidas nmd human race fall 2016 colorways more images pharrell x adidas nmd hu collection drops tomorrow pharrell and adidas explore humanity and celebrate cultural diversity with inaugural hu collection pharrell x adidas nmd hu collection pharrell adidas nmd hu collection pharrell x adidas nmd hu collection drops thursday pharrell x adidas nmd hu collection pharrell adidas nmd hu collection adidas nmd pharrell adidas nmd human race release date pharrell adidas nmd human race early links pharrell adidas nmd yellow black