Notice: Array to string conversion in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 3
Sprzatanie świata

Statystyka

Odsłon artykułów:
3054534

Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67

Sprzatanie świata

 

Uczniowie ZS Rudna co roku pamiętają o akcji „ Sprzątania świata”

Coroczna akcja "Sprzątania świata" odbyła się w trzeci weekend września. Uczniowie Zespołu Szkół w Rudnej uczestniczyli w akcji 17.09.2010r. w godzinach popołudniowych. Robiliśmy porządki w najbliższej nam okolicy. Do każdej z 17 miejscowości dojechali nauczyciele, którzy pracowali razem z uczniami i sprawowali nad nimi opiekę. Zaopatrzeni w rękawice i worki zbierali śmieci na terenie miejscowości, w których mieszkają. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmiało: „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”, dlatego też zbierane śmieci były segregowane. Cała akcja odbyła się dzięki środkom finansowym przyznanym przez Urząd Gminy w Rudnej. Zebrane śmieci zostały wywiezione na składowisko odpadów przez pracowników ZGKiM w Rudnej.

SEGREGUJMY ODPADY

Surowce wtórne - są to zebrane selektywnie odpady, odpowiednio posortowane i wstępnie oczyszczone zgodnie z wymaganiami odbiorców. Oznacza to, że prawie każdy odpad może być surowcem przeznaczonym do powtórnego wykorzystania. Surowce wtórne to : makulatura, szkło, plastik, aluminium, odpady niebezpieczne, itp. Podlegają one recyklingowi, czyli powtórnemu przetworzeniu w celu otrzymania nowego produktu.

Czy wiesz, że dzięki recyklingowi:

  • chronimy zasoby naturalne, ponieważ zastosowanie surowców wtórnych zmniejsza zużycie surowców naturalnych;

  • chronimy środowisko, ponieważ wydobycie i przetworzenie surowców naturalnych na dobra konsumpcyjne związane jest z niszczeniem środowiska;

  • oszczędzamy energię, ponieważ potrzeba jej znacznie mniej, gdy wykorzystujemy surowce wtórne.

    I dlatego do pojemnika z napisem PAPIER wrzucaj:

czyste gazety i kolorowe magazyny, katalogi, prospekty, ulotki, czysty, nie zatłuszczony papier, papier szkolny, biurowy, zniszczone książki, torebki papierowe, kartony, pudełka, tekturę falistą. Nie wrzucaj natomiast torebek plastikowych, tłustego i zabrudzonego papieru, kartoników po mleku, sokach, innych napojach,pieluch jednorazowych, artykułów higienicznych, worków po cemencie, tapet, kalki, folii.

PAMIĘTAJ, aby usunąć metalowe zszywki i plastikowe elementy.

Surowcem wtórnym jest również SZKŁO. W Polsce produkuje się rocznie ok. 700 tys.ton opakowań szklanych, które, niestety prędzej czy później trafiają na wysypisko, chyba, że Ty zaczniesz wrzucać je do pojemnika z napisem SZKŁO, a wtedy zostaną przetworzone i wyprodukuje się z nich nowe opakowania szklane.
Do pojemnika z napisem SZKŁO wrzucaj: czyste butelki po napojach i słoiki bez nakrętek, inne opakowania szklane. Nie wrzucaj natomiast: pobitych naczyń i porcelany, ceramiki, zużytych żarówek, potłuczonego lustra, szkła okiennego, lamp, szkła żaroodpornego, ekranTWORZYWA SZTUCZNE, czyli plastiki to w większości produkty na bazie ropy naftowej i gazu ziemnego powstające w wyniku różnych skomplikowanych procesów. Tworzywa sztuczne to część naszego codziennego życia, poczynając od pojemników po jogurcie poprzez plastikowe siatki na zakupy, meble, wykładziny podłogowe, a nawet ubrania. Plastikowe opakowania są lekkie, tanie, kolorowe, mają różne kształty, ale NIE są ekologiczne. Do pojemnika z napisem PLASTIK wrzucaj: butelki po napojach, płynach do mycia, plastikowe zakrętki, torebki, worki, reklamówki, puszki po napojach, konserwach, drobny złom, kapsle. Nie wrzucaj natomiast: butelek po olejach, lekach, płynach chłodniczych, zabawek, sprzętu AGD i RTV, styropianu, opakowań po aerozolach, puszek po farbach, baterii. PAMIĘTAJ wrzucaj czyste opakowania i zgnieć butelki przed wrzuceniem. Wśród śmieci jest wiele odpadów niebezpiecznych. Wytwarza je głównie przemysł, ale pewne ilości powstają jednak w naszych domach. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Zużyte i zniszczone odpady zależnie od rodzaju należy składać: w specjalnych pojemnikach, które znajdują się na terenie szkół, urzędów, można je oddać do sklepów sprzedających artykuły elektryczne i elektroniczne, do aptek, na stacjach obsługi i naprawy pojazdów, stacjach benzynowych. Odpadami niebezpiecznymi są np. aerozole i dezodoranty, baterie, akumulatory, świetlówki, przeterminowane leki i środki ochrony roślin, farby, lakiery i środki czyszczące, kleje i żywice, odpady zawierające rtęć (np. zbity termometr), zużyte oleje.

ów telewizyjnych, doniczek, szyb samochodowych.

PAMIĘTAJ nie tłucz szkła przed wrzuceniem do pojemnika.

TWORZYWA SZTUCZNE, czyli plastiki to w większości produkty na bazie ropy naftowej i gazu ziemnego powstające w wyniku różnych skomplikowanych procesów. Tworzywa sztuczne to część naszego codziennego życia, poczynając od pojemników po jogurcie poprzez plastikowe siatki na zakupy, meble, wykładziny podłogowe, a nawet ubrania. Plastikowe opakowania są lekkie, tanie, kolorowe, mają różne kształty, ale NIE są ekologiczne. Do pojemnika z napisem PLASTIK wrzucaj: butelki po napojach, płynach do mycia, plastikowe zakrętki, torebki, worki, reklamówki, puszki po napojach, konserwach, drobny złom, kapsle. Nie wrzucaj natomiast: butelek po olejach, lekach, płynach chłodniczych, zabawek, sprzętu AGD i RTV, styropianu, opakowań po aerozolach, puszek po farbach, baterii. PAMIĘTAJ wrzucaj czyste opakowania i zgnieć butelki przed wrzuceniem. Wśród śmieci jest wiele odpadów niebezpiecznych. Wytwarza je głównie przemysł, ale pewne ilości powstają jednak w naszych domach. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Zużyte i zniszczone odpady zależnie od rodzaju należy składać: w specjalnych pojemnikach, które znajdują się na terenie szkół, urzędów, można je oddać do sklepów sprzedających artykuły elektryczne i elektroniczne, do aptek, na stacjach obsługi i naprawy pojazdów, stacjach benzynowych. Odpadami niebezpiecznymi są np. aerozole i dezodoranty, baterie, akumulatory, świetlówki, przeterminowane leki i środki ochrony roślin, farby, lakiery i środki czyszczące, kleje i żywice, odpady zawierające rtęć (np. zbity termometr), zużyte oleje.

 

Powiększanie tekstu
Fundacja KGHM
Poznaj Polskę
Laboratoria przyszłości
matzoo
zielona flaga.jpg

Online

Odwiedza nas 1147 gości oraz 0 użytkowników.





Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: html in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 151
Powered by Joomla!®.
Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: html in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 150

Notice: Undefined variable: list in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/html/pagination.php on line 151
Designed by: joomla 1.6 templates php hosting Valid XHTML and CSS.