BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3051834
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
Laboratoria
Laboratoria przyszłości - Robotyka
Niemal natychmiast po powrocie z zielonej szkoły, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej wznowili pracę na zajęciach opartych o wyposażenie zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Pierwsze zajęcia pilotażowe realizowane były jeszcze w ubiegłym roku szkolnym- wówczas też wyłoniła się grupa pasjonatów zaangażowanych w realizację projektów pod czujnym okiem nauczycieli informatyki i techniki, zgodnie z programem zajęć opracowanym na jego potrzeby i podzielonym na dwa bloki: robotykę oraz elektronikę analogową i mechanikę.
W chwili obecnej z inicjatywy uczniów, jak też po analizie potrzeb- realizowany jest właśnie blok robotyka. W jego ramach dzieci uczą się budować i programować roboty, zapoznają się z pracą czujników i wykorzystują je podczas realizacji złożonych zadań, w oparciu o instrukcje konstruują mechanizmy przekładniowe – a przede wszystkim samodzielnie proponują rozwiązywanie różnorakich celowych usterek konstrukcyjnych, umiejętnie dostosowując skrypty programistyczne do zaistniałej sytuacji w celu ich wyeliminowania. Tym samym rozwijają zainteresowania techniczne, pomysłowość i twórcze działanie.
Laboratoria przyszłości
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w katalogu wyposażenia, który zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (od 30 czerwca 2023 roku winny je mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Nasza placówka do końca roku 2021 wydatkowała kwotę 123.600 zł brutto na doposażenie placówki w asortyment z katalogu programu „Laboratoria Przyszłości”, w tym: nowoczesny sprzęt rejestrujący wraz za akcesoriami (zestawy oświetleniowe, panele LED, kamerę, aparat, lampę błyskową, wyzwalacz lampy, statywy, gimbal, etc.), drukarkę 3D, zestawy do nauczania robotyki - w tym programowalne edukacyjne roboty humanoidalne, systemowe zestawy do budowy robotów, roboty - drony latające (również programowalne), wyposażenie audio-video, hafciarkę, a także teleskop astronomiczny i warsztat wielonarzędziowy 10 w 1 ( dający możliwość konstruowania na wspólnej podstawie różnych obrabiarek drewna, metalu i tworzyw sztucznych, w tym tokarek, frezarek, i wielu pomniejszych).
Zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie do nauczania elementów mechatroniki- jednak wzbogacać będzie nie tylko lekcje techniki, fizyki i informatyki, ale umożliwi także rozwój umiejętności pozalekcyjnych uczniów do obróbki obrazu (fotografia i filmowanie), dźwięku (nagłośnienie), czy też po prostu usprawni szkolne imprezy okolicznościowe. Program dopiero ruszył, jednak już teraz cieszy się sporym zainteresowaniem wśród naszych uczniów.
O efektach naszej pracy będziemy regularnie informować na naszym Facebooku i w tej oto zakładce. Zapraszamy do odwiedzin i czynnego udziału w zajęciach.