BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3053734
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
Zdrowe odżywianie
O tym jak ważne dla zdrowia jest racjonalne odżywianie się nie trzeba nikogo przekonywać. Zdrowe odżywianie to podstawa szczupłej figury, a szczupła figura z kolei jest zazwyczaj wyznacznikiem zdrowia. U osób z nadwagą i otyłością nawet 3-krotnie wzrasta zapadalność na takie choroby jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zespół bezdechu sennego czy chorobę niedokrwienną serca, co w najgorszych przypadkach prowadzić może nawet do śmierci. O tym, że problem ten zaczyna dotykać również nas, może świadczyć fakt, iż już co czwarty Polak i co piąta Polka mają nadwagę lub są otyli.
Problem ten jest szczególnie niepokojący wśród dzieci i młodzieży. Wczesna edukacja w tej dziedzinie jest niezwykle ważna, gdyż nawyki żywieniowe, z którymi stykamy się w rodzinnych domach, powielane są w dorosłym życiu. Dlatego dbając o swoje zdrowie, dbasz o zdrowie swojego dziecka. Tak bardzo chcemy, aby nasze dzieci prawidłowo się rozwijały, ale jednocześnie pozwalamy im na spożywanie produktów, o których wiemy, że mają zgubny wpływ na organizm. Efekty takiej diety są bardzo niepokojące. Coraz więcej dzieci jest grubych bądź otyłych i już teraz aktywność fizyczna jest dla nich nie lada wyzwaniem. Jednak nieodpowiednia dieta ma nie tylko niekorzystny wpływ na rozwój fizyczny, ale również psychiczny dziecka. Nadpobudliwość, agresja, gorsza pamięć, problemy z koncentracją to tylko niektóre ze skutków, jakie wywołuje nadmierne spożycie słodkich napojów gazowanych, chipsów czy słodyczy. Pamiętaj, zdrowie Twojego dziecka leży w Twoich rękach! Zmieniając swoje nawyki żywieniowe, dajesz swemu dziecku szansę na zdrowie.
Czy problem nadwagi nas dotyczy, można samemu przekonać się obliczając tzw. wskaźnik masy ciała BMI. Wzrost wyrażony w metrach podnosimy do kwadratu, a następnie liczbę kilogramów dzielimy przez otrzymany wynik (np. ktoś o wzroście 1,80 m i wadze 100kg posiada wskaźnik masy ciała 30,86, co mówi nam o tym, iż dana osoba jest otyła: 1,80m*1,80m=3,24, 100kg/3,24=30,86)
- ... <18 – niedowaga
- 18 - 25 – waga prawidłowa
- 25,01 - 30 – nadwaga
- 30,01 < ... – otyłość
Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby zachować odpowiednią wagę nie musisz się głodzić. Wystarczy, że będziesz potrafił rozróżniać produkty dobrze wpływające na organizm i pamiętał o kilku istotnych zasadach. Piramida zdrowego żywienia (patrz rysunek) wskaże Ci, które produkty powinny gościć na Twoim stole jak najczęściej, a które należy spożywać tylko okazjonalnie. Oto kilka wskazówek, które możesz pomogą Ci w zachowaniu odpowiedniej wagi:
1. Jedz mało, ale często. Jedzenie niewielkich porcji co 3 godziny uchroni przed podjadaniem i wyeliminuje uczucie głodu.
2. Jedz 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
3. Nie odmawiaj sobie produktów, które lubisz, jednak jedz je w sposób kontrolowany.
4. Pamiętaj, że to nie ilość zjadanego pokarmu, a jego kaloryczność decyduje o wpływie na organizm.
5. Nigdy nie rezygnuj ze śniadania. Po całej nocy organizm potrzebuje zastrzyku energii, którego dostarcza mu śniadanie.
6. Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj jedzenie.
7. Przed posiłkiem wypij szklankę wody, wypełnisz w ten sposób żołądek i mniej zjesz.
8. Wybieraj chude mięsa i drób. Odcinaj wszelkie tłuste miejsca przy wędlinach czy rybach.
9. Ogranicz smażenie na głębokim tłuszczu na rzecz gotowania czy pieczenia.
/E.B/
Źródła: