BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3053913
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
Śladami pamięci
Na wystawie pt.„Śladami pamięci” swoje eksponaty prezentuje pan Marek Jaśkiewicz mieszkaniec Gwizdanowa w gminie Rudna. Historią i kolekcjonerstwem starych rzeczy interesuje się od czasów szkoły podstawowej. Pan Marek pasjonuje się sztuką, historią, archeologią oraz architekturą ze szczególnym uwzględnieniem terenów Dolnego Śląska.
Zgromadzone przedmioty pochodzą właśnie z terenu Dolnego Śląska, a w szczególności
z terenów gminy Rudna.
Wśród wystawionych obiektów, znajdują się: tabliczka znamionowa wagonu kolejowego z 1924 r.; tablica z nieistniejącego już mostku na rzece Kwisie z miejscowości Mirsk k. Świeradowa, zbudowanego przez firmę F&A Teuser z Jeleniej Góry z 1907 r.; tablica z dworca kolejowego w Queissen (Gwizdanów) wykonana przez firmę Maxa Schotza-Breslau.(z widocznymi śladami po pociskach karabinowych pochodzącymi
z okresu walk w 1945 r.); kana na mleko pochodząca z terenu Gwizdanowa z 30 lat XX w.; szyld pocztowy z miejscowości Gwizdanów z okresu międzywojennego; zabytkowy drewniany magiel ręczny.; stare narzędzia ciesielskie, stolarskie, kowalskie; lampy na benzynę do opalania; lampa górnicza karbidowa do wykrywania metanu - pochodząca ze śląskiej kopalni; zabytkowa drewniana prasa do wyciskania sera; trofea myśliwskie z terenu Dolnego Śląska z początku XX w.; okucia drzwiowe z XVII w.; zabytkowe drewniane trepy ludowe pochodzące z Francji; zabytkowe przedmioty codziennego użytku (żelazka na węgiel drzewny, które pojawiły się w Europie w XV w., oraz żelazka na duszę); stare młynki, świeczniki, formy do pieczenia babek, zaparzaczki do herbaty, stara ceramika użytkowa oraz naczynia mosiężne; naczynia apteczne z Rudnej z początku XX w.; przedwojenne pocztówki z Dolnego Śląska.; Atlas Świata – wydrukowany w Głogowie przez firmę Flemming-Wiskott AG Glogau w 1923 r.; album z wyborów Miss Świata
z 1931 r.; stare dokumenty, fotografie, pocztówki; beczka na piwo z Browaru miejskiego
w Legnicy z początku XX w.; butelki po piwie z browarów dolnośląskich XIX – XX w. m.in.: F.R. Beyl Kolonialwaren RAUDTEN (Rudna), Browar Miejski Lignitz (Legnica), Frtz Buttler & CO Lignitz (Legnica), W.Kiechlann -Lignitz (Legnica), F.Berthold & CO Glogau (Głogów), Bergkeller Steinau a/Oder (Ścinawa) i in..
Prawdziwym rarytasem i unikatem na prezentowanej wystawie jest kubek okolicznościowy z podobizną Fryderyka Wilhelma III - króla Prus, wydany w 100 rocznicę koronacji (16.11.1797 r.) oraz naczynia z cmentarzyska ciałopalnego znalezione podczas robót ziemnych w Chobieni (kultura łużycka ok. 2.500 lat p.n.e.).
Zgromadzone eksponaty przybliżają nam minione czasy. Pozwalają przywrócić pamięć o tym co było. Każdy z przedmiotów to fragment historii, dlatego oglądając wystawę, możemy przenieść się w ubiegłe stulecia. Prezentowana wystawa to nie tylko pożółkłe fotografie, czy stare dokumenty ale odchodzące ślady, które warto zatrzymać w pamięci. Ekspozycja wystawiennicza wzbudza refleksję wśród odwiedzających.
Wystawę można oglądać do końca grudnia 2015 r. w czasie godzin pracy biblioteki.