BIP - Aktualności
Opieka i wychowanie
MCI
Rozmaitości
Statystyka
- Odsłon artykułów:
- 3054860
Notice: Undefined variable: showNone in /www/zsrudna.info/templates/themza_j17_06/index.php on line 67
Miasteczko ruchu drogowego
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 04, czerwiec 2013 19:09
- Poprawiono: środa, 05, czerwiec 2013 12:08
- Administrator
- Odsłony: 2064
Wiosna za oknami sprawiła, że na naszych ulicach znów pojawiło się wielu amatorów jednośladów. Sporą grupę wśród tych uczestników ruchu drogowego stanowią ludzie nie obeznani
z przepisami. Osoby takie stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu. Są jednocześnie- obok pieszych, najsłabszym ogniwem w łańcuchu użytkowników dróg. Jedyną obroną przed obrażeniami, jakich mogą doznać w przypadku kolizji jest odpowiednia znajomość przepisów ruchu drogowego.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że rowerzysta powinien poruszać się po drodze w odpowiednio dopasowanym kasku ochronnym- a i sam rower winien spełniać odpowiednie wymagania. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia większość zmian wprowadziło już od 8 października 2012 r., ale są też takie, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. W myśl nowego rozporządzenia, rower musi być wyposażony w:
- co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu,
- co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Nowym jest zapis "co najmniej" zarówno w przypadku świateł przednich jak i tylnych. Do tej pory rowerzyści posiadający więcej niż jedną lampkę, łamali prawo, choć było to bezpieczniejsze niż posiadanie jednej lampki. Ten absurd zniknął 8 października. Drugą istotną zmianą jest dopuszczenie stosowania lampek migających, zarówno z tyłu, jak i z przodu roweru. Do tej pory popularne "migacze" dozwolone były jedynie w oświetleniu tylnym. Trzecią zmianą jest to, że obowiązkowe oświetlenie pozycyjne roweru może być zdemontowane w czasie, gdy nie ma obowiązku jego używania. Zatem w ciągu dnia, w warunkach dobrej przejrzystości powietrza na rowerze nie trzeba mieć zamontowanego oświetlenia i za jego brak nie grozi mandat.
Ważne: Przepis ten nie dotyczy tylnego (czerwonego) oświetlenia odblaskowego, które musi być zamontowane na stałe. W tunelu a także np. we mgle rowerzysta ma obowiązek mieć oświetlenie pozycyjne zamontowane na rowerze i go używać, niezależnie od pory dnia i pogody.
W trosce o bezpieczeństwo osób kierujących rowerami , w Zespole Szkół w Rudnej jak co roku odbywają się zajęcia w ramach przedmiotu technika z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego a także zasad udzielania I pomocy przedlekarskiej. Zajęcia te poprzedzają egzaminy na kartę rowerową, które odbędą się w szkole jeszcze przed wakacjami. W tym roku szkolnym Zespół Szkół dzięki inicjatywie i wsparciu Gminy Rudna zyskał możliwość realizacji części zajęć z wychowania komunikacyjnego w zbudowanym specjalnie na tę okoliczność miasteczku ruchu drogowego. Uczniowie mają tu możliwość bezpiecznego zaznajamiania się z arkanami jazdy na rowerze , są też instruowani jak należy zachowywać się podczas różnych sytuacji drogowych. Łatwiej tu o weryfikację teoretycznych podstaw wyuczonych podczas zajęć w szkole.
Zajęcia odbywają się cyklicznie od chwili, gdy pozwoliły na to warunki atmosferyczne- dla wszystkich uczniów klas IV i V szkoły podstawowej. Uzyskana w ten sposób praktyka pozwoli na bezpieczniejsze poruszanie się rowerzystów po drogach publicznych.
- P. Cyniewski